• 0532 772 41 14 - 0532 772 56 27
Şubat 23, 2019

Logar Temizliği

by gokhan in Vidanjor

Apartmanların ya da yaşam alanlarının atık sularının yer altında toplandığı gömülü olarak inşa edilen beton depolarda toplandığı alanlara logar adı verilmektedir. Logar temizliği bu alanların tıkanmasını önleyen tedbirler arasında yer almaktadır. Logarda toplanan atık sular yine yer altı kanal sistemi vasıtasıyla şehir hattının atık su sistemine aktarılır. Yaşam alanlarının logarlarının düzenli olarak temizlenmesi ve bakımının yapılmadı gereklidir. bu işlemler özel araçlar ve ekipmanlar ile yetkili ustalar tarafından yapılmalıdır. Zamanında yapılmayan logar temizliği ve bakımı ilerleyen dönemlerde yaşam alanlarına büyük zarar vermektedir. Bu yüzden herhangi bir tıkanıklık oluşması halinde anında müdahale maddi hasarın büyüme riskini azaltacaktır.

Logar Tıkanıklığının Sebepleri

Logar tıkanıklığı genelde atık su giderlerine atılan aktı maddelerin gider yollarında birikmesiyle oluşur. Evlerin tuvalet giderlerine atılan kağıt mendil, inşaat artığı, bez parçası vb. maddelerin zaman içinde logarda birikmesiyle tıkanıklık oluşur. Tıkanıklık sorunları yüksek katlarda bulunan evlerde giderlerden koku gelmesine de sebep olur. Bundan dolayı logar temizliği faaliyetleri yılda en az iki kez yani 6 ayda bir olmak üzere planlı olarak yapılmalıdır. Böylelikle olası bir tıkanıklık sorununun önüne geçilmiş olur.

Logar Tıkanıklığı Giderilmezse Ne Olur?

Logar tıkanıklığına hemen tespit edilerek müdahale edilmez ise eğer atık su siteminde bulunan kirli su genelde akış yönünün tersine hareket etmeye başlar. Bunun da anlamı ise apartmanlarda en alt katta bulunan evlerin giderlerinin taşması, diğer binaların ise bodrum bölümünde bulunan giderlerin taşması demektir. Tıkanıklığın olduğu bölüm acilen bulunarak sorun giderilmezse eğer atık suyun oluşturduğu zararın şiddeti mali açıdan artacaktır. Kötü kokunun yaşam alanlarının içine dağılması neticesinde ortam yaşanamayacak hale gelebilir. Bu sorunlar ile karşı karşıya gelmemek için acilen bize ulaşmalısınız.

Logar Tıkanıkları Ne İle Temizlenir?

Logar tıkanmaları akabinde yapılacak olan işlemler tıkanıklığın yerinin tespit edilmesi neticesinde belirlenir. Tıkanıklık tespiti için gerektiği takdirde kameralı özel makineler ile sorunun tam yeri kullanılabilir. Atık su hattına basınçlı su asılarak tıkanıklığın açılması sağlanır. Logar temizliği için de vidanjör kullanılır. Logarın içine biriken katı atıklar bu yollar tamamen temizlenir.

TIKLA ARA
WhatsApp